Mπαράζ ανόδου Γ’ Εθνική: Ολική επαναφορά με ανατροπή για τον Θιναλιακό μέσα στην Μεσοποταμία….1-2 την Αστραπή

Την ήττα εντός έδρας στο πρώτο επίσημο ματς των αγώνων μπαράζ
για την άνοδο στην Γ’ Εθνική γνώρισε η ομάδα της Αστραπής, από τον Θιναλιακό με σκορ 1-2.

Στον αγώνα που ήταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν πολύ καλά και η ελαφρά υπεροχή τους καρποφόρησε μόλις στο 7’ όταν από άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα, με ωραίο σουτ ο Καραμανίδης άνοιξε το σκορ (1-0).

Στη συνέχεια το ματς ήταν αμφίρροπο και δυνατό χωρίς πολλές φάσεις στις δύο εστίες. Μετά το 30’ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και απείλησαν την Αστραπή χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες, όπως το οριζόντιο δοκάρι με τον Αρμένη στο 40’ και το τετ α τετ του Σουηδού Λούκα το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Μειμαρίδης. Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο 42’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηδημητρίου ισοφάρισαν σε 1-1.

Λεπτό της ισοφάρισης ήταν κομβικό, κάτιπου όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια επηρέασε αγωνιστικά τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένα, ενώ στο 53’ το Κερκυραϊκό συγκρότημα κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και πάλι με σκόρερ τον Χατζηδημητρίου, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από τετ α τετ του Σίλβα και απόκρουση του Μεϊμαρίδη, ανενόχλητος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2), που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος, οι δύο ομάδες διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε (38’ ο Θιναλιακός και 77’ η Αστραπή)

Διαιτητής: Μαργιόλας, Γιοβάνης – Καλογριανίτης (Καρδίτσας)

Αστραπή Μεσοποταμίας: Μεϊμαρίδης, Αμανατίδης (77΄ Παλαιοδήμος), Παλαιοδήμος, Κράτσιος, Τσαλκίδης, Ψωμιάδης (80΄ Νικολάου), Αντωνιάδης, Μηλιάτης, Κουσίδης (80΄ Πασιώλης), Καραμανίδης, Σωτηριάδης.

Θιναλιακός: Καλούδης, Τσιριγώτης, Πολύζος, Μουζακίτης, Χατζηδημητρίου, Αγόρας (89΄ Πάκος), Κωστελέτος, Περέιρα, Αρμένης, Στέρεφ, Γιόνσον (74΄ Μπάρκας).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των μπαράζ πρωταθλητών ΕΠΣ για τη Γ’ Εθνική.

Θρίαμβος Λούρου – Θύελλα Κατσικάς 1-1

Άρης Φιλιατών – Α.Ε. Μεσολογγίου 1-1

Αστραπή Μεσοποταμίας – Θιναλιακός 1-2

Ρεπό: Αναγέννηση Άρτας